برای دریافت دوره ی رایگان الهگان زیبایی (مخصوص سالن های زیبایی) کلیک کنید

اهمیت آموزش درون سازمانی

5/5 - (1 امتیاز)

آموزش سازمانی یکی دیگر از مهم ترین مواردی است که امروزه چه مدیر یک سازمان و چه پرسنل سازمان باید جدی بگیرند. این آموزش ها میتواند به دو بخش مهم تقسیم شود: 1- آموزش هایی بر پایه ارتقای رفتار درست و ساختن شخصیت سالم 2- آموزش هایی برپایه ارتقا کسب و کار. دوره های آموزش درون سازمانی نوعی آموزش کارکنان در سازمان است که توسط افراد متخصص انجام می‌شود.

آموزش چیست؟

آموزِش فرایند تسهیل یادگیری، یا کسب دانش، مهارت، ارزش، اخلاق، اعتقادات و عادت‌ها است. روش‌های آموزش شامل تدریس، آموزش عملی، داستان گویی، بحث و پژوهش هدایت شده‌است. آموزش غالباً تحت راهنمایی مربیان انجام می‌شود، اما فراگیران می‌توانند خود را نیز آموزش دهند.

تعریف آموزش سازمانی چیست؟
مهارت‌های سازمانی یک نوع دارایی نامشهود است. این مهارت‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید ساختار کاری روزانه خود را اصلاح نمایید و زمان کافی برای استراحت خود در نظر بگیرید و همچنین این مهارت‌ها می‌توانید در زندگی روزانه خود منتقل کرده و ارزش‌های شخصی زندگی خود را به آن بیافزایید.

فواید مهارت‌های سازمانی

داشتن مهارت‌های سازمانی به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت سازمان‌یافته، کارآمد و مؤثر عمل نمایید. شما کنترل بیشتری بر وظایف خود خواهید داشت و می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید و سطح استرس خود را کاهش داده و سبک زندگی سالم‌تری را  تجربه کنید.

مهارت‌های سازمانی

برخی از مهارت‌های سازمانی عبارتند از:

 • برنامه‌ریزی
 • اولویت‌بندی
 • محول کردن
 • جزئی‌گرایی
 • مدیریت زمان

اهمیت آموزش درون سازمانی

آموزش در سازمان یکی دیگر از مهم ترین مواردی است که امروزه چه مدیر یک سازمان و چه پرسنل سازمان باید جدی بگیرند. این آموزش ها میتواند به دو بخش مهم تقسیم شود؛ 1- آموزش هایی بر پایه ارتقای رفتار درست و ساختن شخصیت سالم 2- آموزش هایی برپایه ارتقا کسب و کار.

دوره های آموزش درون سازمانی نوعی آموزش کارکنان در سازمان است که توسط افراد متخصص انجام می‌شود.

ارائه خدمات آموزش درون سازمانی به درخواست مدیران برای رسیدن شما به اهداف مدنظرشان و همچنین بهبود فعالیت‌ها در اختیار کارکنان سازمان شما قرار می‌گیر که خیلی از مدیران در سازمان شان از جلسات هفتگی استفاده می کنند و خودشان به پرسنل آموزش های مدیریتی و مهارت های ارتباطی درون سازمان را انتقال می دهند.

برای اجرای آموزش در سازمان یا شرکت روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از برنامه‌های آموزشی منابع انسانی در خارج از شرکت انجام می‌شوند. اما برخی دیگر از آموزش‌ها در داخل شرکت قابل اجرا و پیاده‌سازی هستند. برخی از اندیشمندان و دست‌اندرکاران منابع انسانی بر این باور هستند که گاهی آموزش‌های درون‌سازمانی (یعنی آموزش‌هایی که داخل سازمان یا شرکت و با مدرسان داخلی اجرا می‌شوند) نسبت به آموزش‌هایی که در مؤسسه‌ها و شرکت‌هایِ آموزشی خارج از شرکت انجام می‌گیرند، اثربخش‌تر هستند.

 

آموزش سازمانی - مرکز بیزینس کوچینگ آلفا
آموزش سازمانی – مرکز بیزینس کوچینگ آلفا

 

 10مواردی که نشان دهنده اهمیت آموزش در سازمان می باشند

 

 • کارکنان را برای پذیرش مسئولیت‌های بیشتر آماده می‌کند.
 • کارمندان در اثر آموزش احساس می‌کنند که اعضای مولدتری در سازمان هستند.
 • مهارت‌های فروش را در کارکنانی که در حوزه فروش فعالیت می‌کنند، ارتقا می‌دهد.
 • وجود آموزش درون سازمانینیاز به نظارت دائمی بر تمام اعمال کارکنان را کاهش می‌دهد.
 • آموزش نیرویانسانی در سازمان ، عملکرد و بهره وری را افزایش می‌دهد.
 • به استانداردسازیفعالیت‌های محل کار کمک می‌کند.
 • استفادهاز بهترین روش‌ها برای معاملات سبب کاهش زمان و انرژی برای هر معامله می‌شود.
 • میزاندانش و اطلاعات افراد را نسبت به اهداف کلی مجموعه بالا می‌برد.
 • با آموزش کارکنان، ساختار سازمانیبهبود یافته و سیستماتیک تر عمل می‌کنند.
 • آموزش کارکنان در سازمان باعث تقویت روحیه تیمی در افراد می‌شود.

 

 هدف اصلی آموزش در سازمان ها چیست؟

درواقع هدف ما از آموزش نیروی انسانی سازمان چیزی جز افزایش بهره وری کارکنان و نیروی انسانی سازمان نیست. در دل مفهوم افزایش بهره وری هزاران هزار هدف دیگر نهفته است. برای مثال با افزایش بهره وری شما خواهید توانست با کمترین هزینه و زمان، بیشترین بازده را چه در فروش و چه در سرپرستی نیروی انسانی و حتی هدایت و مدیریت کارکنان خودتان به‌دست آورید. هدف بسیاری از سازمان‌ها نیز همین موارد است.

پس آموزش کارکنان و نیروی انسانی امری اضافه بر فعالیت‌های اصلی شرکت‌ها نیست. زیرا در اثر آموزش درست و مناسب کارکنان و نیروی انسانی است که سایر فعالیت‌های شرکت معنای حقیقی خود را به‌دست می‌آورند.

 

چرا برنامه‌های آموزشی درون‌سازمانی اثربخش‌تر هستند؟

برگزاری دوره‌های آموزشی درون شرکت، گاهی با دشواری‌هایی روبرو است که شرکت‌ها را به اجرای این دوره‌های آموزشی در مؤسسه‌ها و سازمان‌هایِ آموزشی بیرونی ترغیب می‌کند. با این وجود اجرای آموزش درون شرکت دارای مزایای بسیاری است که از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد دانشی معتبر از فرهنگ سازمانی برای مدیران و رهبران سازمان است. آموزش‌های داخلی از مثال‌های واقعیِ محیط کاری و مسائل و چالش‌هایی که کارکنان با آن‌ها هنگام انجام وظایف شغلی مواجه هستند، استفاده می‌کند و از این رو انتقال مفاهیم با اثربخشی بیشتری صورت می‌گیرد.

آموزش‌های داخلیِ اثربخش، مهارت‌ها و دانش‌هایی که مشارکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی برای انجام موفقیت‌آمیز شغلشان نیازمند هستند را با دقت بیشتر شناسایی می‌کند. همچنین این آموزش‌ها، کارکنان را برای پذیرفتن شغل‌های بعدی آماده می‌کنند.

این آموزش‌ها با زبان و دایره واژگانی که برای آموزش‌گیرندگان آشنا و ملموس هستند، انجام می‌شوند که فهم مفاد آموزشی را برای آن‌ها بسیار ساده‌تر می‌کند.

 

کلام آخر

در انتها باید گفت در اختیار داشتن مهارت‌های سازمانی این امکان را به شما می‌دهد تا زمانی که از کنترل خارج  شدن کارها، ناراحت هستید بتوانید نبض امور را در دست بگیرید و شما تبدیل به فردی کارآمدتر و سازمان‌یافته‌تر خواهید شد و به یاد داشته باشید این مهارت‌ها علاوه در کار، در زندگی روزمره نیز می‌تواند تأثیر بسزایی بگذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز بیزینس کوچینگ آلفا تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×