برای دریافت دوره ی رایگان الهگان زیبایی (مخصوص سالن های زیبایی) کلیک کنید

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ
4.8/5 - (13 امتیاز)

مقاله لایف کوچینگ در مرکز بیزینس کوچینگ آلفا گرداوری شده است

امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت و استفاده رو ببرید.

با ما همراه باشید

 

لایف کوچینگ

لایف کوچینک یکی از شاخه های کوچینگ است که شما میتوانید قبل از خواندن این مطلب، مقاله ی کوچینگ چیست؟ رو مطالعه کنید تا با مفهوم کوچینگ آشنا شوید.

 

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ می تواند به شما در مشخص کردن اهداف، شناخت موانعی که باعث عقب افتادنتان هستند و پیدا کردن راهکار هایی برای قلبه بر آنها به شما کمک کند. برای پیدا کردن این راه کار ها، لایف کوچینگ مهارت ها و توانایی های منحصر به فرد شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. لایف کوچینگ می تواند با به حداکثر رساندن قدرت شما، از شما در برابر تغییرات بلند مدت حمایت کند.

و اما لایف کوچ نوعی متخصص سلامتی است که به مردم در راه پیشرفت در زندگی و کسب موفقیت کمک می کند. لایف کوچ پیشرفت روابط، رزومه و فعالیت روزانه را هدف قرار می دهد.

لایف کوچینگ

چرا باید با یک کوچ زندگی کار کرد؟

خیلی از مردم برای راهنمایی و هدایت در راه هدفی مشخص به دنبال کوچ می روند، اهدافی مثل ساخت رزومه ای جدید. هرچند در بسیاری از مواقع مردم برای ساخت زندگی شادتر و پرمعنی به لایف کوچینگ روی می آورند.

علائمی وجود دارد که نشان می دهد کار کردن با یک لایف کوچ می تواند برای شما سودمند باشد:

-زود رنجی مداوم

-استرس و نگرانی به میزان زیاد

-ناتوانی برای ترک عادت های بد

-عدم تحقق خواسته ها در زندگی اجتماعی

-احساس نارضایتی شغلی مداوم

-احساس مسدود شدن قدرت خلاقیت

در سال های اخیر لایف کوچ ها جایگاه قابل قبولی در اجتماع پیدا کرده اند. در واقع تعداد افراد خلاق، مدبر و کارآفرینی که در حال ساخت گروه هایی متشکل از لایف کوچ ها هستند و به سمت موفقیت گام بر می دارند رو به افزایش است.

 

لایف کوچینگ

 

شاید این مطلب هم به کارتان بیاید :

اولین بیزینس کوچ تخصصی صنعت زیبایی در ایران

 

 

 

انواع لایف کوچینگ :

برخی از لایف کوچ ها در زمینه کلی و همه جانبه فعالیت می کندد درحالی که عده ای دیگر وجود دارند که روی کمک کردن به مردم در زمینه های به خصوص تمرکز می کنند. برخی از انواع لایف کوچ ها عبارتند از:

-کوچینگ اعتیاد

-کوچینگ کسب و کار، مدیریت و رهبری

-کوچینگ شغل و زندگی

-کوچینگ رژیم و تناسب اندام

-کوچینگ روابط اجتماعی

-کوچینگ زندگی خانوادگی

-کوچینگ مالی

-کوچینگ سلامت و تندرستی

-کوچینگ مهارت های زندگی

-کوچینگ سلامت روحی و روانی

-کوچینگ ورزشی

-کوچینگ انگیزشی

 

تفاوت بین کوچینگ زندگی و روانشناسی:

اگرچه شباهت های زیادی بین مزایای کار کردن با یک لایف کوچ و شرکت کردن در جلسات روانشناسی و مشاوره وجود دارد، اما هر کدام نقش جدا و منحصر به فرد خود را اجرا می کنند.

بر خلاف کوچ، روانشناسان و متخصصان سلامت روان بر روی بهبود شرایط سلامت روحی روانی تمرکز می کنند و به مردم کمک می  کنند از مشکلات روحی که با آن مواجه می شوند یا در گذشته برایشان پیش آمده عبور کنند. روانشناسان دارای درجه بندی و مدرک های مختلف سلامت روان هستند.

از سوی دیگر لایف کوچ ها نیازی به مدرک درمانی خاص یا موافقت شرکت بیمه درمانی ندارند و این قوانین حریم خصوصی است که از اطلاعات سلامت شما محافظت می کند. در کل یک لایف کوچ را با یک متخصص سلامت روان اشتباه نگیرید.

اگر دچار مشکلات روحی روانی مانند احساس نا امیدی، اختلالات خواب و رفتار هستید بهتر است حتما در اسرع وقت به روانشناس مراجعه کنید.

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ برای شما چه کاری می کند؟

یکی از مزایای کار کردن با یک لایف کوچ توانایی به دست آوردن دیدگاهی تازه و آگاهانه نسبت به مشکلاتی است که با آنها رو به رو می شوید. علاوه بر معرفی کردن دیدگاه های جدید در برابر چالش ها، لایف کوچینگ به شما کمک می کند الگو های منفی که جلوی موفقیتتان را می گیرند به صفر برسانید.

خیلی از مردم به لایف کوچینگ به چشم پلی که شما را از وضعیت فعلی زندگیتان به زندگی که دوست دارید مدیریت و رهبری کنید نگاه می کنند. در ادامه به برخی از نتایج مثبتی که حاصل کار کردن با یک لایف کوچ هستند می پردازیم:

-تعادل بهتر میان کار و زندگی

-از بین بردن ترس ها و اضطراب های قدیمی که در طولانی مدت باعث ناراحتی شما شده اند

-تقویت خلاقیت

-امنیت مالی بهتر

-پیشرفت مهارت های ارتباطی

-زندگی کاری رضایت بخش تر

-روابط مستحکم تر با دوستان و خانواده

در ادامه، مردم به لایف کوچینگ برای عبور از موانعی که آنها را در برابر پیدا کردن دوست یا همکار باز می دارد روی می آورند و عده ای دیگر برای شناسایی اشتیاق و به دست آوردن موفقیت شغلی از آن کمک می گیرند.

 

همراه با حمایت و دلگرمی و همینطور ایجاد انگیزه و تداوم تلاش، کوچ می تواند مشاهده کند که چه زمانی فرد سردرگم شده و نیاز به اصلاح اهداف خود دارد. در نتیجه فرد به اهداف خود زود تر و موثر تر از وقتی که خودش به تنهایی تلاش می کند دست خواهد یافت.

شاید این مطلب هم به کارتان بیاید :

انواع کوچینگ

تاثیرات کوچینگ زندگی :

درحالی که مردم از سودمندی های شخصی خود از لایف کوچینگ صحبت می کنند، مطالعات نشان می دهد که که لایف کوچینگ در زمینه های دیگری نیز سودمندی خود را بروز می دهد. طبق تحقیقات، کوچینگ چه به صورت فردی و چه گروهی در کاهش تعویق ها در راه رسیدن به موفقیت و بهبود دستیابی به اهداف موثر بوده است. مطالعات نشان می دهد که گستره تاثیرات مثبت لایف کوچینگ بسیار وسیع است که شامل تقویت دیدگاه شخصی و تقویت وضعیت کلی سلامت روح و کیفیت زندگی می شود.نکته:

 

جلسات لایف کوچینگ به صورت های مختلفی برگزار می شوند. برای مثال برخی جلسات به صورت ملاقات شخصی، و برخی به صورت تماس تلفنی و تصویری برگزار می شوند.

اگر به کار کردن با یک لایف فکر می کنید در نظر داشته باشید که این شما هستید که تعیین می کنید که در جلسه کوچینگ روی چه چیزی تمرکز شود. بعد از هر جلسه باید حس تقویت و تعالی داشته باشید، بنابراین حیاتی است که کوچی را پیدا کنید که به صورت ظاهری و باطنی با شما همخوانی داشته باشد و به اصطلاح مچ باشد.

اشتباهات احتمالی در ملاقات با کوچینگ زندگی :​

 

قبل از اینکه با یک لایف کوچ ملاقات کنید باید مراقب اشتباهات احتمالی زیر باشید:

‌-انتظار نتیجه گیری فوری نداشته باشید. لایف کوچ شما می تواند به شما در برنامه ریزی، شناخت مشکلات، و تلاش در راه دستیابی به اهدافتان کمک کند، اما مهم است که در نظر داشته باشید که این موارد زمانبر هستند. بهتر است  تعدادی هدف کوتاه مدت و بلند مدت برای کار کردن روی آنها تعیین کنید.

-در نظر بگیرید که آیا کوچ شما مناسب نیاز هایتان هست؟ همه ی لایف کوچ ها روش یکسانی برای حل مشکلات ندارند. آنچه که در نهایت حاصل می شود رابطه مستقیمی با نحوه ارتباط شما و کوچتان دارد. در نتیجه به دنبال کوچی باشید که کار کردن با او مناسب شخصیت شما باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×