برای دریافت دوره ی رایگان الهگان زیبایی (مخصوص سالن های زیبایی) کلیک کنید

نحوه همکاری درصدی با سالن های زیبایی

نحوه همکاری درصدی با سالن های زیبایی
5/5 - (1 امتیاز)

آرایشگران زیادی هستند که به دلیل نداشتن سرمایه کافی توان راه اندازی سالن زیبایی خود را ندارند و این موضوع ،به دغدغه بزرگی برای آنها تبدیل شده است.

در این مقاله ، صفر تا صد نحوه همکاری درصدی با سالن های زیبایی را ارائه خواهیم داد .

 

 

قرارداد درصدی سالن های زیبایی

 

بهترین روش برای شروع فعالیت آرایشگران تازه کار و یا آرایشگرانی که سرمایه کافی برای تاسیس سالن زیبایی ندارند ، قرارداد درصدی بین آنها و مدیران ، دیگر سالن ها است .

در سال های اخیر صنعت زیبایی بسیار گسترده شده و لاین های سالن زیبایی افزایش پیدا کرده است .

هر شخص می تواند یکی از شاخه های زیبایی را انتخاب کند و به صورت تخصصی مدرک فنی حرفه ایی بگیرد و در این حوزه شروع به فعالیت کند .

افراد ماهر در زمینه های مختلف آرایشی و پیرایشی، میتوانند با سالن های بزرگ و معروف به صورت درصدی و پورسانتی همکاری کنند و یک لاین یا اتاق برای خود اجاره کنند .

قرارد داد درصدی باید طوری تنظیم شود که حقوق متقابل طرفین در قرارداد به طور کامل و شفاف در آن ذکر شود و شرایط کاری خوبی برای طرفین ایجاد شود.

 

 

نحوه همکاری درصدی با سالن های زیبایی

 

 

شاید این مطلب هم به کارتان بیاید :

دوره ی رایگان الهگان زیبایی (آرایشگر میلیونر) مخصوص سالن های زیبایی

 

 

 

 

 قرارداد درصدی سالن های زیبایی چگونه است؟

 

متن قرارداد برای همکاری به صورت درصدی باید طوری باشد که در آن نحوه همکاری طرفین به طور کامل مشخص شده باشد.

در این قرارداد باید نحوه شراکت درصدی طرفین و حد و حدود اختیارات آن ها بیان شده باشد. همچنین برای  معتبر بودن قرارداد درصدی می توان به ماده 10 قانون مدنی اشاره کرد.

 

 

 

ماده 10 قانون مدنی چیست؟

 

ماده ی 10 قانون مدنی این اجازه را به طرف‌ اول قرارداد می‌دهد که بتوانند قرارداد‌شان را مطابق میل و سلیقه‌ی خودشان تنظیم نمایند و درگیر قواعد و شرایط قانونی دست ‌و‌ پا‌گیر مربوط به آن معامله که در متن قوانین نوشته شده است نباشند.

قواعد مهم و ضروری قانونی، قواعدی هستند که رعایت نکردن آن‌ها هر قراردادی را باطل می‌نماید حتی اگر آن قرارداد را بر اساس ماده‌ 10 قانون مدنی تنظیم کرده باشید.

در قرارداد های درصدی، تمامی جزئیات باید به طور کامل در متن قرارداد ذکر شود چون قانون مدنی هیچ گونه توضیحی در ارتباط با این موضوع ندارد.

 

 

انواع قرارداد های سالن های زیبایی

 

 قرارداد های درصدی سالن زیبایی به 2 دسته کلی قانونی تقسیم می شود:

  • نمونه قرار داد درصدی سالن زیبایی که جزء قانون کار و قرارداد کار باشد.
  • نمونه قرارداد درصدی سالن زیبایی که شامل قرارداد کار محسوب نمیشود و به صورت یک همکاری ، بین آرایشگر و صاحب سالن زیبایی باشد.

 

نحوه همکاری درصدی با سالن های زیبایی


قرارداد درصدی سالن زیبایی با فرم قرارداد کار

 

اگر صاحب یک سالن زیبایی بخواهد برای یکی از لاین های خدمات سالن زیبایی اش پرسنل استخدام کند و برای او قرارد استخدامی تنظیم کند ، در این موقعیت قانون کار به درستی رعایت شده است.

مهم ترین بخش قرارد داد بیمه شدن است که قانون تامین اجتماعی به آن اشاره دارد. اگر قرارداد کاری امضا می کنید، شخص حتما باید بیمه باشد، حتی اگر به عنوان کار موقت باشد.

 

 طریقه درست نوشتن یک  قرارداد به این صورت است که در ابتدا میزانی از حقوق شخص، به عنوان یک حقوق ثابت از طرف سالن دار برای آرایشگر یا پرسنل مشخص می‌شود.

تعیین این میزان حقوق ثابت برای تنظیم قرارداد کار لازم است. این حقوق ثابت به طور معمول بسیار کم است و خیلی مورد توجه نیست. البته که  به غیر از حقوق ثابت، پرسنل شما به هر میزانی که کار کند، پورسانت یا درصد خواهد گرفت.

 

 

 

شاید این مطلب هم به کارتان بیاید :

اولین بیزینس کوچ تخصصی سالن های زیبایی در ایران

 

 

 

قرارداد درصدی پرسنل سالن زیبایی بدون قرارداد کار

 

در این نوع همکاری ، قرارداد امضا نمی شود. به همین علت نیز مدیریت سالن زیبایی موظف به پرداخت بیمه نمی باشد.

به این شکل از قرارداد ها بین کارفرما و پرسنل سالن زیبایی ، قرارداد غیر بیمه ایی گفته می شود. ولی در این نوع همکاری قراردادی غیر رسمی بین آرایشگر و مدیر سالن زیبایی تنظیم می شود .

به این صورت که پرسنل بخشی از سالن را در اختیار دارد یا به اصطلاح میز یا صندلی اجاره کرده است در این صورت قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه تنظیم می‌شود.

 

نوع دیگر قرارداد به این صورت است که پرسنل می‌تواند مسئولیت تمام بخش‌های کارش را خودش به عهده بگیرد و فقط به دلیل استفاده از مکان و اعتبار سالن، درصد مشخصی از درآمد ماهانه‌ خود را به سالن زیبایی بپردازد. این درصد با توافق طرفین مشخص می‌شود. در این مورد نیز، همان قرارداد شراکت تنظیم می‌شود.

لازم به ذکر است ، هر نوع توافق دیگری که مخالف قانون و عرف کشور نباشد، می‌تواند میان آرایشگر و سالن‌های زیبایی اجرایی شود.

 

 

مرجع حل اختلاف برای قرارداد درصدی سالن های زیبایی

 

سوالی که شاید برای اکثر افراد پیش بیاد این است که اگر بین پرسنل و  کارفرما مشکلی ایجاد شود در کدام مرجع باید پیگیری شود؟

 

  • اگر قرارداد کار تنظیم شده باشد برای حل مشکل باید به اداره کار مراجعه کنید و توافق بر خلاف آن امکان پذیر نیست ، زیرا این نوع از قراردادها مطابق با قانون کار تنظیم می‌شود و قانون کار و قانون تامین اجتماعی، توافق بر خلاف مفاد خود را نمی‌پذیرند.
  • اگر قرارداد به صورت شراکت تنظیم ‌شود می‌توانید مرجع حل اختلاف قرارداد را به صورت داوری یا دادگاه قرار دهید.
  • البته اگر در قرارداد راجع به مرجع حل اختلاف قرارداد صحبتی نکنید، برای صلح و سازش و رفع اختلاف باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کنید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×